Rak w fazie zaawansowanej – objawy

Czy wiesz, że nowotwór złośliwy może rozwijać się przez wiele lat, nie dając żadnych objawów? Chory może nawet nie mieć świadomości występowania tak poważnej choroby w swoim organizmie. Im później rak zostaje zdiagnozowany, tym leczenie nie jest tak skuteczne, a rokowania gorsze. Choroba onkologiczna wykryta w zaawansowanej fazie rozwoju bardzo często nie jest już leczona, a pacjent poddawany jest jedynie opiece paliatywnej. Ta ma na celu łagodzenie najbardziej dokuczliwych objawów, by chory mógł funkcjonować w optymalnym komforcie.

 

Ból w przebiegu choroby nowotworowej

 

Najczęściej występującym objawem raka złośliwego jest ból. Jak potwierdzają specjaliści pracujący w placówce, jaką jest przychodnia leczenia bólu, taka dolegliwość pojawia się bez względu na rodzaj nowotworu oraz jego umiejscowienie. Jego odczuwanie jest indywidualne, natomiast uznaje się, że w schyłkowej fazie choroby ból jest zawsze silny oraz nieustający. To dlatego pacjenci poddawani są farmakoterapii niwelującej tej objaw, a terapie przeciwbólowe pozostają tak naprawdę jedynym sposobem ich leczenia. Standardowo wykorzystywana jest morfina, natomiast coraz częściej stosuje się również naturalne środki. Ból łagodzi muzykoterapia, aromaterapia, coraz częściej włącza się też leczenie paliatywne marihuaną. Chodzi o to, by lekami przeciwbólowymi nie wpływać negatywnie na i tak już zły stan zdrowia chorego.

Poradnia leczenia bólu potwierdza, że naturalne metody można śmiało łączyć z typową farmakoterapią. Te mogą być też środkami uzupełniającymi. Ich dobór to kwestia indywidualna i zawsze zależy od preferencji oraz ogólnej kondycji pacjenta onkologicznego.

W zaawansowanym stadium raka, kiedy nie ma już szans na wyleczenie, chodzi przede wszystkim o to, by ulżyć choremu i zapewnić jak największy komfort ostatnich dni. Rak to niestety bardzo wycieńczająca choroba, a oprócz bólu pojawiają się przecież także inne objawy. Te są zależne od typu nowotworu, jego źródła, przerzutów czy kondycji pacjenta. Uśmierzanie dolegliwości bólowych jest więc priorytetem. Inne objawy w przebiegu nowotworu złośliwego to wymioty, biegunka, krwawienia, zmiany skórne, apatia, senność. Ból jest jednak najbardziej uporczywym syndromem, którego poskromienie przynosi ulgę. To ważne nie tylko dla samego pacjenta, ale również jego bliskich, by ostatnie chwile życia być w pełni świadomym. Pamiętajmy, że choroba nowotworowa to nie tylko cierpienie dla chorego, ale również całego jego otoczenia.