Przeszczep włosów nowoczesnymi metodami FUE i ARTAS

Przeszczep włosów nowoczesnymi metodami FUE i ARTAS

przeszczep włosówProblem wypadających włosów bywa zjawiskiem przemijającym, jednak często dochodzi do ich trwałej utraty. Rynek medycyny estetycznej oferuje rozwiązanie tego problemu w postaci przeszczepu włosów. Dostępnych jest kilka różnych metod. Wśród najnowocześniejszych, należy wymienić metodę manualną FUE oraz zautomatyzowaną, przy użyciu robota medycznego typu ARTAS. Jakie są podstawowe różnice między nimi i na którą się zdecydować?

Na czym polega przeszczep włosów?

Przeszczep włosów polega na wyselekcjonowaniu i pobraniu mieszków włosowych z miejsca dawczego i wszczepieniu ich w miejsce biorcze. Jest to przeszczep autologiczny. Miejscem dawczym jest najczęściej okolica potyliczna głowy, gdyż włosy w tym miejscu są mocniejsze, grubsze i ciemniejsze. Ponadto są odporne na działanie dihydrotestosteronu. Zabieg transplantacji włosów trwa od 6 do 10 godzin. Jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Zarówno przeszczep włosów metodą FUE jak i ARTAS nie wymaga użycia skalpela, w związku z czym nie niesie ryzyka powstania nieestetycznych blizn, ani niebezpiecznych powikłań. Dzięki temu pacjent po przeszczepie może udać się do domu tego samego dnia, w którym wykonany został zabieg. Okres rekonwalescencji również jest krótki i wynosi ok. 14 dni. Wymaga od pacjenta przestrzegania zaleceń lekarskich. W tym czasie nie należy m.in. nosić ciasnych nakryć głowy, zażywać intensywnego wysiłku fizycznego oraz należy nawilżać skórę głowy solą fizjologiczną. Zaleca się również wykonywanie zabiegów wspomagających wzrost włosów, jak na przykład mezoterapia skóry głowy. Ostateczny efekt widoczny jest po ok. 9-12 miesiącach od zabiegu.

U kogo można wykonać przeszczep włosów?

Najczęstszymi wskazaniami do wykonania transplantacji włosów są: łysienie androgenowe, łysienie plackowate oraz utrata włosów w wyniku urazu, np. oparzenia.

Wśród przeciwwskazań należy wymienić cukrzycę, choroby sercowo-krążeniowe, zaburzenia krzepliwości krwi, ciążę, karmienie piersią, stan zapalny i ropne zmiany skóry głowy, alergię na którykolwiek ze składników substancji znieczulającej, a także brak zdrowych mieszków włosowych zdatnych do pobrania.

Nowoczesne metody przeszczepu włosów – metoda FUE i ARTAS.

Przeszczep włosów metodą FUE jest nowoczesną manualną metodą przeszczepu włosów, wykonywaną od początku do końca przez zespół lekarski. Lekarz specjalista przy pomocy odpowiedniego narzędzia, np. mikrowiertła pobiera grafty z okolicy dawczej. Następnie dokonuje ich oceny mikroskopowej pod względem przydatności do przeszczepu, czyli ocenia uszkodzenia i obecność niezbędnych struktur włosa, po czym odpowiednio je przygotowuje. W miejscu biorczym wykonywane są kanaliki, czyli nakłucia pod odpowiednim kątem, w które następnie wszczepiane są mieszki włosowe.

Metoda ARTAS jest zautomatyzowaną metodą, w której wykorzystywany jest robot medyczny. Praca robota ARTAS opiera się na algorytmie sztucznej inteligencji i jest nadzorowana przez lekarza specjalistę. Robot jest wyposażony w kamery, z których obraz jest przetwarzany i na podstawie algorytmu oceniane i wybierane są grafty do przeszczepu. ARTAS wykonuje także nakłucia w skórze w miejscu biorczym. Pomimo zaawansowania technologicznego metoda posiada kilka ograniczeń. Podstawowym z nich jest fakt, że robot pobiera włosy tylko w kolorze ciemnym i o prostej strukturze. Oznacza to, że jeżeli pacjent ma naturalnie jasne lub rude włosy, musi je przefarbować. Metody nie poleca się również do przeszczepiania kręconych włosów.

Którą metodę przeszczepu włosów wybrać?

Obecnie w klinikach na całym świecie, pomimo osiągnięć technologicznych, wciąż przeszczepia się włosy metodą FUE. Oczywiście metodą ARTAS również, ale nie zdołała ona wyprzeć metody manualnej. Dlaczego tak się dzieje? Zapewne dlatego, że w tego typu zabiegu robot nie jest w stanie zastąpić zmysłu estetycznego dobrego specjalisty. Specjaliści w dziedzinie przeszczepu włosów są zgodni co do tego, że krytyczne znaczenie dla efektu zabiegu ma wytyczenie naturalnej linii włosów. Pod tym względem przewagę nad robotem ma człowiek i jego poczucie estetyki. Jednym z haseł promujących zautomatyzowaną metodę przeszczepu włosów jest zwiększenie dokładności, precyzji i szybkości zabiegu. W rzeczywistości, praca wprawnego chirurga nie odbiega pod tym względem od pracy robota, a zabieg metodą manualną jest tylko nieznacznie dłuższy. Metoda ARTAS nie eliminuje błędu ludzkiego, gdyż robot pracuje pod nadzorem lekarza, aczkolwiek z pewnością upraszcza żmudny etap pobierania graftów oraz wykonywania kanalików, tylko czy aby na pewno z korzyścią dla pacjenta?

Obie omówione metody należą do najnowocześniejszych metod przeszczepu włosów stosowanych na całym świecie. Z pewnością jeszcze długo żadna z nich nie zastąpi zupełnie drugiej i obie będą doskonalone. Decydując się na przeszczep włosów, warto dobrze rozeznać się w ofertach różnych klinik i wybrać miejsce, w którym zabieg przeprowadza specjalista z dużym doświadczeniem i cieszący się uznaniem wśród pacjentów i w środowisku lekarskim. To od niego będzie zależał efekt końcowy, niezależnie od tego którą metodę wybierzemy.